Jak zrobić dobre zdjęcie? 7 zasad udanej fotografii

Jak zrobić dobre zdjęcie?

7 zasad udanej fotografii

Dorota Wróbel

Co zrobić, by nasze fotografie były udane? Jak sprawić, by chwile, które chcemy zatrzymać, osoby, które chcemy uwiecznić, wyglądały jak żywe?

W tym artykule poznasz 7 podstawowych zasad, które sprawią, że twoje zdjęcia będą naturalnie piękne. Stosuję je z powodzeniem od lat podczas sesji fotograficznych i mam nadzieję, że teraz pomogą tobie.



1. ZASTANÓW SIĘ, CO MA BYĆ TEMATEM ZDJĘCIA

Podejdź bliżej, zobacz w kadrze twarz i ramiona, zobacz błysk w oku.

Po pierwsze i najważniejsze. Zanim naciśniesz spust migawki, zastanów się, co ma być tematem zdjęcia. Nie da się na przecież na zdjęciu pokazać wszystkiego. Pomyśl, więc, co chcesz pokazać, a co ukryć! Pamiętaj, fotografia zaczyna się w głowie. Bądź świadoma, co fotografujesz. Jeśli chcesz pokazać uśmiech człowieka, nie fotografuj go razem z całym pokojem dookoła. Podejdź bliżej, zobacz w kadrze twarz i ramiona, zobacz błysk w oku.

2. GDZIE JEST ŚWIATŁO?

Fotografia pod światło, obiekty stają się ciemne a przez to mało widoczne

Poszukaj źródła światła. Co nim jest? Słońce? Okno? Lampa? Ustaw fotografowany obiekt tak, by światło płynęło na niego zza twojego aparatu, lekko pod kątem. Poszukaj ładnego światła, miękkiego, rozproszonego. W naturalnych warunkach (na zewnątrz) najlepsze światło jest o poranku, tuż przed zachodem, podczas zachodu i krótko po zachodzie słońca. Unikaj za to oświetlenia kontrastowego, zbyt mocnego – nie fotografuj w południe, a jeśli już to w cieniu. Unikaj fotografowania pod światło, wówczas fotografowane obiekty stają się ciemne, a tło jasne.

3. MISTRZOWIE DRUGIEGO PLANU

Tło bez zbędnych szczegółów sprawia, że fotografowany obiekt staje się bardziej widoczny

Często zapominamy o tym, jak ważne jest tło. Fotografujemy postać, a na drugim planie krzyczą do nas regały z kolorowymi okładkami książek albo biurko z bałaganem. Fotografowany obiekt staje się wtedy mniej widoczny. Zadbaj więc o ładne tło: czytelne, bez zbędnych szczegółów, lekko kontrastujące z obiektem (czarny kot na tle ciemnej ściany, może nie być zbyt widoczny). Naucz się posługiwać głębią ostrości, bo będzie ona bardzo ważna, szczególnie przy zdjęciach portretowych. Im mniejsza głębia ostrości (jeśli odpowiednio ustawiona) tym bardziej rozmyte tło, a obiekt wyraźny.

4. KADROWANIE MIŁE DLA OKA

Punkty przecięcia linii naturalnie skupiają wzrok.
Umieść oczy na 1/3 wysokości

Postaraj się, by kadr był miły dla oka – unikaj obcinania dłoni, stóp. Pomyśl o też o zasadzie trójpodziału kadru. Wyobraź sobie, że przecinają go po dwie równoległe linie poziome i pionowe. Punkty ich przecięcia w naturalny sposób przyciągają wzrok. Kadruj tak, by fotografowany obiekt umieścić w jednym z nich. Przy robieniu zdjęć krajobrazu, możesz na jednej z linii umieścić horyzont. Przy portretach umieść tam oczy. Unikaj symetrycznych kompozycji, bo nie zawsze wyglądają dobrze. Fotografuj z różnych miejsc, z różnych perspektyw – z góry, z dołu, z boku. Zobacz jaki nastrój stwarzasz, gdy zmieniasz perspektywę.

5. PANUJ NAD EKSPOZYCJĄ

Mała głębia ostrości powoduje rozmycie tła
i ostrość pierwszego planu.

Naucz się korzystać z trybów manualnych. Są one dostępne w lepszych aparatach, ale też ma je coraz więcej telefonów. Dobierając odpowiednie parametry przysłony, czasu naświetlania i czułości, możemy uzyskać taki efekt, na jakim nam zależy. Im bardziej otwarta przysłona tym więcej światła wpada do aparatu i zdjęcie jest jaśniejsze. Dzięki takiemu otwarciu uzyskasz także mniejszą głębię ostrości.

Zdjęcie prześwietlone – zbyt długi czas naświetlania, otwarta przysłona lub za duże ISO

Na jasność zdjęcia wpływa również czas naświetlania. Im dłuższy tym więcej światła i zdjęcie jaśniejsze. Pamiętaj jednak, że przy długim naświetlaniu aparat musi pozostać nieruchomy, inaczej zdjęcie będzie rozmyte. Zwiększenie czułości (ISO) także pozwoli ci na wykonanie jaśniejszej fotografii, ale z kolei za duża czułość sprawi, że obraz będzie ziarnisty. Eksperymentuj z ustawieniami! Więcej o „trójkącie ekspozycji” przeczytasz tu.

6. BĄDŹ NIEPORUSZONA

Zdjęcie „poruszone” czyli za długi czas naświetlania przy niestabilnej pozycji

Przyjmij stabilną postawę przed naciśnięciem spustu migawki. Jeśli fotografujesz z długimi czasami naświetlania, oprzyj o coś aparat, by zdjęcie nie uległo poruszeniu. Sprawdź i poznaj najdłuższy dla siebie czas, przy którym twoje zdjęcia z ręki pozostają nieporuszone. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w statyw, nawet jeśli fotografujesz tylko okazjonalnie. Długie czasy naświetlania to nie tylko ryzyko. Jeśli fotografujemy ze stabilnej pozycji dają okazję do tworzenia niezwykłych artystycznych zdjęć.

Efekt świadomego wykorzystania długiego czasu naświetlania.
Widać także piękne zastosowanie zasady trójpodziału kadru

7. ZBUDUJ SERDECZNĄ RELACJĘ

Jeśli fotografujesz ludzi miej z nimi dobry kontakt. Bądź cierpliwa, chwal ich, nawet jeśli nie zrobili dokładnie tego, czego oczekiwałaś (pochwały i zachęta działają lepiej od krytyki). Podpowiadaj, sugeruj co powinni zrobić, stwórz atmosferę najlepszą z możliwych. Staraj się nie wytwarzać presji, chodzi też przecież o dobrą zabawę. Jeśli stworzysz odpowiednią atmosferę, osoby będą zachowywać się naturalnie i będzie to widać na zdjęciach, szczególnie, gdy fotografujesz dzieci. Fotografuj emocje, nastroje, chwile. Pamiętaj, najlepsze zdjęcia wychodzą pod koniec sesji.

DZIĘKUJĘ ZA TWÓJ CZAS I UWAGĘ

Życzę powodzenia w przygodzie z fotografią, niech przyniesie ci wiele radości, tak jak przynosi mnie 🙂 Mam też dla ciebie prezent – voucher zniżkowy na sesję fotograficzną. Może ty albo któraś z twoich przyjaciółek będzie chciała skorzystać? Zapraszam do kontaktu. Kliknij poniżej, aby poznać szczegóły.